ERGONOMİ RİSK ANALİZİ ve ERGONOMİ TAKIMI EĞİTİMLERİ

 ÜRETİM İSTASYONLARI ERGONOMİ RİSK ANALİZİ ADIMLARI:

ÖN TOPLANTI
İşletme İsg Profesyonelleriyle Toplantı yapılacak, İş Kaza kayıtları, İşyeri Sağlık Birimi Kayıtları, İşletme Hijyen ölçümleri gözden geçirilecek, Ergonomi risk analizi için tercih edilecek metotlar birlikte kararlaştırılacaktır. (İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği ve Elle Taşıma İşleri Yönetmeliğine uygun olacak şekilde planlama yapılacaktır.)

EĞİTİM
Elle Kaldırma ve Taşıma İşi Yapan Personele Ergonomi Eğitimi. (Eğitim Süresi 2 -4 saat ve katılımcı sayısı da en fazla 25 kişi olacak şekilde eğitim planlanabilir) 

ANKET
Elle Kaldırma ve Taşıma İşi Yapan Personele Anket uygulanacaktır. ((NordiC MQ Anketi ve CMDSQ (Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnarie)  standing worker male version anket değerlendirmeleri ile  İşletme Demografik yapısı ve Kas İskelet Sistemi Rahatsızlıkları hakkında bilgiler öğrenilecektir.))

ÜRETİM İSTASYONU ERGONOMİ RİSK ANALİZİ:

NİOSH Lifting Equation Calculator
Elle Kaldırma ve Taşıma İşi Yapan Personele NIOSH Lifting Equation Calculator, (Revize Niosh Kaldırma Denklemi) metodu Rehberine uygun hesaplamalarla Üretim İstasyonu Ergonomi Risk Analizi Yapılacaktır.

REBA (Rapid Entire Body Assessment) Metodu
Elle Kaldırma ve Taşıma İşi Yapan Personele Ağırlık taşımadıkları halde zorlandıkları pozisyonlar için REBA (Rapid Entire Body Assessment) Metodu Rehberine uygun Üretim İstasyonu Ergonomi Risk Analizi Yapılacaktır.

RİSK ANALİZİ RAPORUNUN HAZIRLANMASI
Firmanızın kullandığı Risk Analizi metoduna uygun olarak (5*5, Fine Kinney vb.) Risk Analizi Tablosu ve Raporu hazırlanacaktır.
Raporun İlgili yöneticilere paylaşımı.
AKSİYON PLANININ HAZIRLANMASI
İSG profesyonelleriyle birlikte Aksiyon Planları Hazırlanacaktır.

DENETİM
Ara Denetimler Yapılarak Düzeltici Önleyici Faaliyetlerin ve Aksiyonların yönetilmesi aşamalarının raporlanması.

OFİS ERGONOMİSİ RİSK ANALİZİ ADIMLARI:

ÖN TOPLANTI

İşletme İsg Profesyonelleriyle Toplantı yapılacak, İş Kaza kayıtları, İşyeri Sağlık Birimi Kayıtları, İşletme Hijyen ölçümleri gözden geçirilecek, Ergonomi risk analizi için tercih edilecek metotlar birlikte kararlaştırılacaktır. (İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği ve Ekranlı Araçlarla Çalışmalarda Sağlık Ve Güvenlik. Önlemleri Hakkında Yönetmeliğe uygun olacak şekilde planlama yapılacaktır.)

EĞİTİM
Tüm Ofis Personeline ve Ekranlı araçlarla çalışan personele Ofis Ergonomisi Eğitimi. (Eğitim Süresi 2 -4 saat ve katılımcı sayısı da en fazla 25 kişi olacak şekilde eğitim planlanabilir) 

ANKET

Tüm Ofis Personeline ve Ekranlı araçlarla çalışan personele Ofis Ergonomisi Anketi uygulanacaktır.  (Anket Sandalye, masa, klavye, fare, monitör vb. konularda kişi, bölüm ve işletme ölçeğinde Katılımcıların Çalışma Ortamlarında ve Bilgisayar Kullanımından Yaşadıkları Sorunların Analizi hakkında bilgi alınacaktır. Eğitim ve Risk analizi iyileştirmeleri ile iyileştirmelerin çalışan tarafından nasıl hissedildiği konusunda bilgi sahibi olunur.)

Tüm Ofis Personeline ve Ekranlı araçlarla çalışan personele Ofis Ergonomisi Anketi uygulanacaktır. ((NordiC MQ Anketi ve CMDSQ (Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnarie)  standing worker male version anket değerlendirmeleri ile  İşletme Demografik yapısı ve Kas İskelet Sistemi Rahatsızlıkları hakkında bilgiler öğrenilecektir.))

ROSA METODUYLA OFİS ERGONOMİ RİSK ANALİZİ

Tüm Ofis Personeline ve Ekranlı araçlarla çalışan personele ROSA (Rapid Office Strain Assessment) metodu Rehberine uygun hesaplamalarla Ofis Ergonomisi Risk Analizi Yapılacaktır.

RİSK ANALİZİ RAPORUNUN HAZIRLANMASI

Firmanızın kullandığı Risk Analizi metoduna uygun olarak (5*5, Fine Kinney vb.) Risk Analizi Tablosu ve Raporu hazırlanacaktır.

Raporun İlgili yöneticilere paylaşımı.

AKSİYON PLANININ HAZIRLANMASI

İSG profesyonelleriyle birlikte Aksiyon Planları Hazırlanacaktır.

DENETİM

Ara Denetimler Yapılarak Düzeltici Önleyici Faaliyetlerin ve Aksiyonların yönetilmesi aşamalarının raporlanması.

ERGONOMİ UZMAN EKİBİNİN ERGONOMİ RİSK ANALİZİ METOTLARI  KONUSUNDA UYGULAMALI EĞİTİMİ:

Eğitim süresi 2-3 gün, Katılımcı Sayısı 10-15 kişi

 1. Ofis Ergonomisi Eğitimi,
 2. Elle Kaldırma ve Taşıma Eğitimi,
 3. RULA (Rapid Upper Limb Assessment) Metodu, Rula
 4. REBA (Rapid Entire Body Assessment) Metodu,
 5. Office Ergonomics Checklist ,
 6. ROSA (Rapid Offfice Strain Assessment ),
 7. NIOSH Lifting Equation Calculator,
 8. Quick Exposure Check (Hızlı Maruziyet Değerlendirme)
 9. İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği,
 10. Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği,
 11. Ekranlı Araçlarla Çalışmalarda Sağlık Ve Güvenlik. Önlemleri Hakkında Yönetmelik,
 12. Daha detaylı bilgi için www.ergonomiriskanalizi.com

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
Tokgöz İş Sağlığı Eğitim Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

Ofis Telefonu: 0 (232) 441 33 42 - 0 (232) 503 08 51

WhatsApp, SMS, Mobil Telefon: 0 (532) 516 96 76
İsmet Kaptan Mah. 1372 Sk. No:15/11 Nüket Hanım İş Merkezi Çankaya Konak -İZMİR TÜRKİYE

E-mail : info@tokgozgroup.com

www.tokgozgroup.com l www.lejyonella.com l www.sebiltemizligi.org l www.ergonomiriskanalizi.com l www.izmirklimamontaj.com

TOKGÖZ İŞSAĞLIĞI EĞİTİM DANIŞMANLIK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ © 2009 Tokgozgroup.com