Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlığı Taraması (CMDQ) Anketi

çalışanların vücut duruşlarını, cinsiyeti ve iş yapma biçimlerini dikkate alarak vücutlarındaki ağrıların şiddetini ve sıklığını ölçen bir araçtır. Ankette, son 1 haftada 19 farklı vücut bölgesinde meydana gelen rahatsızlıkların ne kadar şiddetli ve sık olduğu seçenekler halinde sunulur ve kişilerden bu seçenekler arasından uygun olanı seçmeleri istenir.

Bu anketle elde edilen verilerle her vücut bölgesi için bir risk puanı hesaplanır. Risk puanı hesaplama sürecinde, verilen cevaplara karşılık gelen değerler birbirleriyle çarpılarak elde edilir. Örneğin, boyun bölgesinde "Ağrıyı hafta boyunca 1-2 kez hissettim, orta şiddetliydi, işime biraz engel oldu" seçeneği işaretlendiğinde, boyun risk puanı 1,5 * 2 * 2 = 6 olarak hesaplanır.

Anket sonuçlarına göre, çalışanların şikayetlerinin yüzde ağırlıkları hesaplanarak vücut bölgelerinin verdiği rahatsızlıkların nedenleri belirlenir. Örneğin, masa başı çalışmanın uzun saatler boyunca yapılması nedeniyle boyun rahatsızlıkları veya sandalye-masa yüksekliği uyumsuzluğu ve uzun süreli bilgisayar kullanımı nedeniyle sırt ve bel rahatsızlıkları gibi sonuçlar elde edilebilir.

CMDQ Anketi, çalışanların kas-iskelet sistemi sağlığını değerlendirmek ve rahatsızlıkların kaynağını belirlemek için kullanılan etkili bir araçtır.

Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlığı Taraması (CMDQ) Anket Formları

  1. Standing workers, male version

  2. Standing workers, female version

  3. Sedentary workers, male version

  4. Sedentary workers, female version

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
Tokgöz İş Sağlığı Eğitim Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

WhatsApp, SMS, Mobil Telefon: +90 (532) 516 96 76
İzmir Merkez Ofis: Etiler Mah. 9 Eylül Meydanı A. Başaran No: 12 No: 120 Konak İZMİR TÜRKİYE

E-mail : drhasantokgoz@hotmail.com

www.tokgozgroup.com

TOKGÖZ İŞSAĞLIĞI EĞİTİM DANIŞMANLIK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ © 2009 Tokgoz Ergonomi