Manual handling assessment charts (the MAC tool)
Ergonomi Risk Analizi

ELLE TAŞIMA (MAC TOOL) ERGONOMİ RİSK ANALİZİ

Elle taşıma işlemlerinin neden olduğu kas-iskelet bozuklukları (MSD'ler) gibi mesleki hastalıkları değerlendirmek için kullanılan bir ergonomik risk analiz aracıdır. İşverenler, sağlık ve güvenlik yöneticileri, güvenlik temsilcileri ve sağlık ve güvenlik müfettişleri tarafından kullanılır. Elle kaldırma, taşıma ve ekip taşıma işlemlerini değerlendirmek ve yüksek riskli elle taşıma işlemlerini tanımlamak için tasarlanmıştır.

MAC Tool ile elle taşımadan kaynaklanabilecek riskleri değerlendirmek ve bu risklere karşı önlemler almak amaçlanır. Bu önlemler arasında tehlikeli elle taşıma işlemlerinden kaçınmak, kaçınılmaz durumlarda bu işlemleri değerlendirmek ve yaralanma riskini en aza indirmek bulunur.

Aracın kullanımı için üç farklı değerlendirme türü vardır: kaldırma işlemleri, taşıma işlemleri ve ekip halinde kaldırma operasyonları. Her bir değerlendirme türü için ayrı bir kılavuz ve akış şeması sağlanmıştır. Değerlendirme sonucunda bir skor tablosu doldurulur.

MAC Tool, itme ve çekmeyi içeren elle taşıma işlemleri için uygun değildir. Bu tür işlemler için İtme ve Çekme (RAPP) Aracı kullanılmalıdır.


İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
Tokgöz İş Sağlığı Eğitim Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

WhatsApp, SMS, Mobil Telefon: +90 (532) 516 96 76
İzmir Merkez Ofis: Etiler Mah. 9 Eylül Meydanı A. Başaran No: 12 No: 120 Konak İZMİR TÜRKİYE

E-mail : drhasantokgoz@hotmail.com

www.tokgozgroup.com

TOKGÖZ İŞSAĞLIĞI EĞİTİM DANIŞMANLIK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ © 2009 Tokgoz Ergonomi